Pozoruhodné je, ľe se daří udrľovat povědomí Univerzity Karlovy v ąirąí veřejnosti a její jméno se v různých souvislostech připomíná převáľně kladně. Univerzita vyuľila své způsobilosti vědecké, nepolitické a otevřené půdy a nabídla své sluľby k uspořádání dialogu, který začal projevem prezidenta ČR Václava Havla. Ve sluľbě národní a státní věci je postavení UK nezastupitelné.
(z komentářů a vystoupení prof. JUDr. Karla Malého, DrSc., rektora UK, na výjezdním zasedání v Nymburku 24. - 26. března 1995)
Anketa FORUM
Poslanci (na univerzitní půdě)
Při příleľitosti 647. výročí oslav zaloľení Karlovy univerzity se na její půdě setkali poslanci parlamentu s rektory vysokých ąkol. Ve Vlasteneckém sále se v úvodu představilo Mozartovo kvarteto. Po úvodním slově rektora prof. JUDr. K. Malého (který otevřel téma k diskusi o novém vysokoąkolském zákonu) si vąichni přítomní připili vínem, které vypěstovali studenti České zemědělské univerzity v Praze pod vedením prof. Hrona. Poloľila jsem několika poslancům dvě otázky:
- Jaký je váą vztah ke Karlově univerzitě a najdete si čas sledovat její vývoj?
- Co by nový vysokoąkolský zákon měl obsahovat, aby vyhovoval podmínkám pro kvalitní studium?
- Petr Lom (ODS):
- Vztah ke Karlově univerzitě je dán samozřejmě mým studiem na UK v Praze, byl jsem třicet let výkonným chirurgem, publikoval jsem mnoho prací, přednáąel pro studenty, a proto se domnívám , ľe ve vztahu k univerzitě bychom měli vidět něco, co nám v moderní době přináąí pocit, ľe někam patříme a ľe máme vlastní historické a vědecké zázemí.
- V kaľdém případě to musí být funkční zákon, kde uľ by se neměly opakovat instituty, které vyrostly z porevoluční euforie a které se ukázaly jako nefunkční. Vysokoąkolský zákon by měl zvýąit autonomii vysokým ąkolám a dodat jí víc společenského důrazu.
-
- Anna Röschová (ODS):
- Vľdycky jsem byla velice ráda, ľe jsem mohla tuto univerzitu vystudovat. Samozřejmě takový vztah jde s člověkem dál, jsem velice hrdá na to, ľe mám svoji alma mater.
- Nový vysokoąkolský zákon by měl být předevąím napsaný pro univerzity, to znamená, ľe by jim měl vyhovovat. Osobně velmi naslouchám připomínkám ze strany univerzit, protoľe ty budou nový zákon realizovat v praxi.
-
- Martin Syka (ODS):
- Jsem absolvent Lékařské fakulty hygienické (dneąní 3. lékařské fakulty). Přiznám se, ľe její vývoj samozřejmě sleduji, ale troąku z povzdálí, protoľe moje funkce mi nedávají tolik času, abych se blíľ účastnil ľivota univerzity.
- Úplně vąechno bych si od zákona nesliboval. Jistě budou existovat univerzity průměrné, nebo moľná i podprůměrné, ale také ąpičkové. Ale to hlavní zůstává v hodnotách lidí, proto váhu a vliv zákonů nepřeceňuji...
-
- Petra Buzková (ČSSD):
- Absolvovala jsem Právnickou fakultu v roce 1989, takľe vztah k UK samozřejmě mám. Sleduji její vývoj a velmi se mi líbí, ľe po roce 1989 se začalo víc kultivovat univerzitní prostředí. Konečně začínám mít dojem, ľe to pravé univerzitní prostředí tady vzniká!
- Univerzita Karlova je prostě skvělá značka a myslím si, ľe by skvělou značkou měla zůstat. Co ale bude dále znamenat být studentem univerzity, co bude vůbec obnáąet studium na V©, bude se platit ąkolné? Třeba se v novém zákoně vyřeąí otázka, zda zachovat nebo privatizovat fakultní nemocnice, zda je třeba na České zemědělské univerzitě udrľet ąkolní statky. Myslím si, ľe se vąechny podobné věci musí zachovat - kvůli profesní připravenosti absolventů...
-
- Miloslav Výborný (KDU - ČSL):
- Pokud je to moľné, sleduji vývoj univerzity a jsem rád, ľe mám moľnost pobývat nejen v Karolinu, ale i na své Právnické fakultě.
- To je problém na samostatný rozhovor. Osobně si myslím, ľe je nutné na vąech zásadách a novém zákoně velmi pracovat, aby návrhy skutečně vysokým ąkolám prospěly.
Lucia Zvengroąová
Seznam rubrik