Forum II/2

Glosa


Prezident v trávě


V areálu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze ve Vokovicích spí prezident. Oblečen do dlouhého teplého kabátu, odpočívá bronzový Antonín Zápotocký v nadživotní velikosti již třetím rokem přímo pod okny Muzea dělnického hnutí. Nikam se nevešel a nikde ho nechtěli.
Dvaapůlmetrovou sochu našeho druhého dělnického prezidenta vytvořil v letech 1981 - 1984 profesor Jan Hána, autor angažovaných figurálních monumentů a od roku 1985 též rektor AVU. Několik let stála socha na pěkném podstavci ve Frýdku-Místku, až se místní občané rozhodli, že se jí zbaví. Žádná galerie ale o obrovskou sochu nestála, a tak nakonec rozhodnutím Ministerstva hospodářství připadla Muzeu dělnického hnutí, které momentálně sídlí právě v areálu FTVS UK ve Vokovicích, ve stejné budově a ve stejném patře jako katedra atletiky. V lednu 1993 ve Frýdku-Místku sochu jeřábem naložili a převezli ji do Prahy. Protože bronz pod širým nebem nijak netrpí a protože do muzejního depozitáře by se tak velká socha nevešla, nezbylo nic jiného, než ji položit do trávy. Postavit sochu nebylo možné - kromě toho, že nemá potřebný podstavec, by se to jistě majiteli areálu, kterým je FTVS UK, nelíbilo. Kdyby bývalo sochu nepřevzalo Muzeum dělnického hnutí, zbývala už jen krajní varianta - Sběrné suroviny. Definitivně zničit tuto "hromadu bronzu" by jistě byla škoda, jde o dokument doby, a depozitář muzea bývá místem častých návštěv filmařů.
Ani možnosti, že by sochu o hodnotě 1 300 000 korun někdo ukradl a do Sběrných surovin přece jen odvezl, se ředitelka muzea, paní Libuše Eliášová, nebojí. Bronzový prezident totiž váží dobré dvě tuny. A jaký bude jeho další osud? Až jednou muzeum sežene větší prostory, dočká se zřejmě důstojnějšího uložení. Třeba hned vedle Julia Fučíka, který je o něco menší, a tak se pod střechu muzea vejde již dnes.

Text a foto pro Forum: Lenka Nádvorníková


Seznam rubrik
Skok na českou domácí stránku UK