Specializace a regionalizace studia medicíny vedla roku 1953 k rozdělení stávající pražské fakulty na tři - Fakultu všeobecného lékařství (dnešní 1. LF), Fakultu dětského lékařství (dnešní 2. LF) a Lékařskou fakultu hygienickou (dnešní 3. LF) - a k osamostatnění mimopražských poboček. Nové pohledy na lékařské studium přinesly po roce 1989 podstatné změny v náplni práce všech tří pražských fakult, což se navenek projevilo také jejich přejmenováním. Diskuse o adekvátním počtu lékařských fakult se objevila několikrát, aktuální zůstává tato problematika i v současnosti.
V malé pražské fotoreportáži Michaely Vlčkové jsme se snažili zachytit některé zajímavé lokality 1. LF UK - Faustův dům a dále Purkyňův ústav . Ten nese jméno slavného přírodovědce, profesora fyziologie na pražské lékařské fakultě (od roku 1849) Jana Evangelisty Purkyněho. Jeho pomník můžete nalézt na Karlově náměstí.
V období po listopadu 1989 se podařilo ústav zkonzolidovat, obnovit jeho původní prostorové uspořádání, vyjasnit jeho vědecké zaměření a v neposlední řadě obnovit i pedagogické poslání, přerušené během předcházejícího režimu.
Vědecká práce ústavu je v současné době zaměřena na dva nosné úkoly, podpořené granty Grantové agentury ČR. První z nich se zabývá dějinami pražských lékařských fakult a nemocnic. V posledních dvou letech se badatelské úsilí soustředilo na období vrcholného středověku (lékař a arcibiskup Albík z Uničova a jeho dílo), dále na dějiny pražské německé lékařské fakulty, která existovala paralelně s českou v letech 1882-1945. Při tomto výzkumu je zpracováván archivní materiál nejen našich, ale i zahraničních (především německých) institucí.
Dosavadní výsledky studia dějin pražské lékařské fakulty nyní postupně vycházejí v příslušných kapitolách čtyřsvazkového kolektivního díla Dějiny Karlovy univerzity (Univerzita Karlova, vydavatelství Karolinum, 1. svazek 1995, 2. svazek 1996, další v tisku). Z dějin zdravotnických institucí uveďme historii pražských Masarykových domovů a zpracovávání teorií ústavnictví třicátých let 20. století.
Druhý tematický okruh představuje nový, rychle se rozvíjející podobor historie lékařství - paleopatologie, která hodnotí především vykopaný kostrový materiál z archeologických výzkumů z hlediska lékařských, přírodovědných a historických metod. Zde se náš týmový výzkum soustředil v posledních letech na aktuální problematiku historie a paleopatologie zhoubných nádorů, výskyt nádorů v minulosti je poprvé sledován komplexně z chronologického, geografického a kulturně historického hlediska. Pracovníci ústavu také reagují na různá historicko-medicínská jubilea a v současné době se podílejí na přípravě akcí k blížícímu se 650. výročí založení Univerzity Karlovy. K vědecké aktivitě ústavu patří i častá účast jeho členů na domácích i zahraničních vědeckých kongresech. Letos v červnu pracovníci ústavu ve spolupráci s jinými institucemi uspořádali 3. česko-slovenské sympozium z dějin medicíny, farmacie a veterinární medicíny (v Benešově u Prahy) za účasti většího počtu zahraničních badatelů.
Stále bohatší je i pedagogická činnost členů ústavu, pro posluchače 1. ročníku přednášejí nyní opět povinný Úvod do studia lékařství, a to dvakrát v české, jednou v anglické verzi - to pro zahraniční studenty-samoplátce. Pro posluchače 4. ročníku jsou v zimním semestru připraveny povinně výběrové Základy paleopatologie, seznamující je s původem a vývojem mnoha důležitých chorob. Navíc se přednáškami na téma Historie a medicína a Vybrané kapitoly z dějin lékařství podílíme i na programu Univerzity 3. věku. Pozornost je věnována i vedení diplomových a doktorských disertačních prací několika posluchačů Přírodovědecké fakulty. Předpokládáme i zájem studentů medicíny, u nichž by podobná tvůrčí aktivita mohla přispět k přípravě na jejich vědeckou činnost.
Významné zakladatelské dílo pro dnes už sedm desítek let existující instituci vykonal prof. MUDr. Ondřej Schrutz