jsou výpravnou publikací, kterou v minulých dnech vydala Univerzita Karlova ve Nakladatelství Karolinum. Její význam spočívá především v tom, že přispívá k právě probíhajícímu dialogu o česko-německém usmíření a vychází v těsné blízkosti termínu vystoupení prezidenta České republiky Václava Havla v německém Bundestagu (24. dubna 1997) a prezidenta SRN Romana Herzoga (29. dubna 1997) na Pražském hradě k Česko-německé deklaraci. V publikaci jsou přetištěny myšlenky českých a německých politiků, v nichž se snažili najít duchovní platformu pro zdůvodnění definitivního přikročení k dílu česko-německého usmíření. Svá stanoviska formulovali během šesti setkání, která probíhala v roce 1995 v rámci Rozhovorů o sousedství ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy. Knihou Rozhovory o sousedství (Gespräche mit dem Nachbarn) jsou tato setkání, připravovaná a organizovaná Univerzitou Karlovou a mediálním koncernem Bertelsmann AG, připomenuta a v české i německé verzi zveřejněny projevy všech jejích účastníků: prezidenta ČR Václava Havla, bývalého spolkového prezidenta Richarda von Weizsäckera, místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerové, ministra zahraničních věcí ČR Josefa Zielenience, ministerského předsedy spolkové země Sasko Kurta Biedenkopfa a kardinála Miroslava Vlka, arcibiskupa pražského.
Tisková skupina Ringier, která v České republice mj. vydává Lidové noviny, Reflex či Profit, se stala 10. dubna 1997 prvním oficiálním mediálním partnerem UK pro oslavy 650. výročí založení Univerzity Karlovy. Malé slavnosti se v přijímacích místnostech Karolina zúčastnili rektor UK prof. Karel Malý, kvestor UK Ing. Josef Kubíček a prorektor UK pro vnější vztahy prof. Josef Koutecký. Za společnost Ringier, a. s., byli přítomni generální ředitel Christian Műller, vedoucí kanceláře GŘ Ing. Milan Kopecký a poradce GŘ JUDr. Milan Budovič.
Jen o několik dní později (17. dubna) se dalším mediálním partnerem oslav stala společnost MaFra, a. s. - vydavatel deníku Mladá fronta Dnes. Slavnostního podpisu smlouvy v Karolinu se za MaFra, a. s., zúčastnili generální ředitel Clemens Bauer a Ing. Hana Zavadilová. Generální ředitel MaFra, a. s., vyjádřil potěšení z podpisu smlouvy a živě se zajímal o celý průběh oslav. Rektor UK mu po oficiálním přípitku předal novou publikaci Rozhovory o sousedství a pan Clemens Bauer potvrdil svým dopisem účast v čestném výboru oslav UK. Obě smlouvy i připravované mediální partnerství s Českou televizí a Českým rozhlasem by měly Univerzitě Karlově zajistit tolik potřebnou mediální podporu v období oslav 650. výročí jejího založení. Oslavy, jež budou komplexem několika desítek vědeckých, kulturních a společenských akcí, se stanou bezesporu jednou z nejvýznamnějších společensko-kulturních událostí roku 1998.
Téměř čtyřicet zástupců zahraničních oddělení německých univerzit z Berlína, Bonnu, Dortmundu, Heidelbergu, Mnichova, Pasova, Postupimi, Stuttgartu a jejich protějšků z českých vysokých škol se ve dnech 19.- 23. dubna 1997 sešlo na semináři Německo-česká spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Program semináře vypracoval, ve spolupráci s významnou německou organizací DAAD (DeutscherAkademischer Austauschdienst, která mj. financuje meziuniverzitní spolupráci německých univerzit), odbor pro zahraniční styky Univerzity Karlovy. Organizátorem semináře se stala Univerzita Karlova, v jejíchž prostorách (Malá aula Karolina a prostory některých fakult, kolejí a menz) se seminář konal, spolu s DAAD, která - s Ministerstvem pro vzdělání, vědu, výzkum a technologii SRN - hradila náklady spojené s pobytem účastníků.
Hlavním tématem semináře bylo seznámení s českým vysokoškolským vzdělávacím systémem (struktura, financování, právní aspekty, akreditace) a výměna zkušeností z mobility studentů, pedagogů či vědeckých pracovníků - tedy například obsah, délka, náplň, financování - mezi německými a českými vysokoškolskými pracovišti. V průběhu setkání zástupců českých a německých vysokých škol došlo k výměně konkrétních fakt o teoretických i praktických stránkách fungování českého vysokého školství, o jeho vývojových trendech i záměrech v mezinárodních vztazích. Zahraniční účastníci měli možnosti prohlédnout si nejen pracoviště UK, ale i další české vysoké školy a univerzity. Potřeby české strany byly vyslechnuty s velkou pozorností, stejně jako vystoupení Hanse Golombka o možnostech podpory DAAD pro česko-německou vysokoškolskou spolupráci a o nových programech DAAD určených a směrovaných na země Střední a Východní Evropy, resp. do České republiky. Zástupce českých vysokých škol velmi zaujalo seznámení se způsobem, jakým německá vláda prostřednictvím svého Ministerstva zahraničních věcí uplatňuje zahraniční politiku v oblasti školství, konkrétně financování meziuniverzitní spolupráce. Z prostředků přidělených vládou organizaci DAAD jsou plně hrazeny cestovní náklady německých účastníků a pobytové náklady hostů ze zahraničí (studentů, učitelů). Podobné pomoci se našim vysokoškolákům od vlády nedostává a jistě by stála za úvahu. Seminář měl i svou část společenskou, mezi níž patřilo přijetí účastníků velvyslancem SRN Dr. Antonem Rossbachem na německém velvyslanectví. Konkrétní výstupy z dobře připraveného semináře budou zpracovány a v nejbližší době vyjdou ve speciální brožuře.
V rámci výročí založení UK vydalo Vydavatelství Karolinum již třetí díl rozsáhlé tetralogie Dějiny Univerzity Karlovy. Obsahem "trojky" jsou chronologicky uspořádané historické události, související s naší nejstarší vysokou školou v rozmezí let 1802-1918. Knihu představil a přivítal na zasedání vědecké rady UK (24. dubna 1997) rektor univerzity prof. Karel Malý. Poděkoval celému autorskému kolektivu a novému dílu Dějin UK popřál "stejně úspěšnou cestu k veřejnosti, jakou jsme popřáli dílu prvnímu a druhému". Při této příležitosti připomenul i jiný vydavatelský počin Vydavatelství Karolinum - knihu Rozhovory o sousedství, kterou Univerzita Karlova "nastoupila cestu k vzájemnému porozumění".
Poté účastníci prezentace - autorský kolektiv, zástupci Bertelsmann - AG, pracovníci redakce, sponzor Česká spořitelna - byli seznámeni s podrobnostmi vzniku Dějin UK. Podle ředitele Ústavu dějin a Archivu UK prof. Josefa Petráně se na vzniku knihy podílelo dvaadvacet autorů, přičemž jeden z nich, Dr. Miroslav Truc, se této slavnostní chvíle, bohužel, nedožil. Prof. Petráň poděkoval všem autorům i hlavnímu sponzorovi České spořitelně.
Čtvrtý díl Dějin UK existuje zatím v rukopisu a podle autorů byl největším úskalím celé práce. Resumé prvních dvou svazků Dějin Univerzity Karlovy vyjde v anglickém jazyce.
Soutěž o nejlepší vědeckou studentskou práci v oblasti medicíny vyhlásila farmaceutická společnost Medicom International s.r.o., jejíž nadace (Nadace Medicom) si vytyčila za cíl podporovat vzdělání, výzkum a vědu v oblasti zdravotnictví. Soutěž byla vypsána pro studenty pregraduálního a postgraduálního studia medicíny a předložené práce hodnoceny oponenty, kteří byli vybráni proděkany pro vědeckou činnost ze všech lékařských fakult. V kategorii prací studentů pregraduálního studia byla nejlépe hodnocena práce studenta 1. lékařské fakulty UK Pavla Klenera za práci Metabolismus cyklické adenosindifosfát ribózy v ledvině krysy. V kategorii postgraduálních studentů získala první cenu MUDr. Milana Beranová z Lékařské fakulty UK v Plzni za práci Příspěvek k problematice imunoneuroendokrinních vztahů v ontogenezi. Ceny autorům vítězných prací dne 24. března 1997 na zasedání vědecké rady UK předal ředitel firmy Medicom International, s. r. o. RNDr. Jan Blatný, CSc. a prorektor UK prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc.
Po tzv. velkém Fóru Evropské unie a zemí střední a východní Evropy o informační společnosti, uskutečněném v loňském září na Pražském hradě, bude naše hlavní město opět hostit významnou mezinárodní akci konanou k danému tématu. Na 24. až 27. září 1997 se připravuje konference nazvaná Úloha univerzit v budoucí informační společnosti (RUFIS '97). Jde o akci pořadatelsky garantovanou česko-slovenským programovým výborem (za českou stranu Českým vysokým učením technickým a za Slovensko Slovenskou technickou univerzitou), ve kterém jsou - vzhledem k šíři a nikoli právě jen technické povaze tématu - účastny svými zástupci i další naše vysoké školy, včetně Univerzity Karlovy.
Vloni se na mezivládní úrovni a za přítomnosti vládních delegací zúčastněných zemí jednalo o otázkách vstupu lidstva do 21. století jako do vývojové etapy společnosti označované epitetem "informační" všeobecně. Univerzita Karlova tehdy prostřednictvím Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty koordinovala účast pražských studentů a obsahovou přípravu témat diskuse.
Konference RUFIS '97 se zcela soustředí na problémy spojené s funkcí vysokých škol, a to v prostředí, které bude stále více ovlivňováno informačními technologiemi. Převažovat budou otázky diskutované v posledních letech zejména z iniciativy příslušných orgánů Evropské unie. Určitou platformu zde představuje například Bílá kniha Evropské komise o výchově a vzdělávání, předložená veřejnosti komisařkou Edith Cressonovou a podpořená komisařem Evropské komise pro průmysl, informatiku a telekomunikační technologie Martinem Bangemannem. Vychází se ze skutečnosti, že nastupující technologie sice zlepšují přístup k informacím, ale současně vyžadují nezanedbatelné dovednosti a pracovní nasazení. Uvádí se, že tento trend zvyšuje obecnou nejistotu a může vést až k pocitu vyloučení jedince ze společnosti. Postavení každého občana ve společnosti stále více závisí na tom, jaké znalosti a dovednosti si v prostředí informatizovaného světa osvojí.
Konference RUFIS '97 je projektována s cílem oslovit nejen evropskou akademickou obec. Prozatím jsou vypsány tři širší tematické okruhy, kterými jsou: Základní vize a programy informační společnosti, Nové informační a telekomunikační technologie a jejich použití ve vzdělávání a Informační systémy, Internet a Intranet.
Konference bude rozdělena na část česko - slovenskou (pro niž bude vyhrazen první den - 24. září) a na část mezinárodní (25. až 27. září 1997). Celá organizační, ale i věcná (diskusní) příprava však už probíhá od 1. března 1997 na Internetu.Závažnost témat, kterým se bude připravovaná konference RUFIS '97 věnovat, je z řady aspektů, a to zejména na koncepční úrovni dalšího vývoje výchovy a vzdělávání na univerzitách a také jiných typech našich škol, nesporná.
Kontakt, podrobnější informace, přihlášky <http://www.cvut.cz/iso-8859-2/cc/icsc/NII/index.html>.
Přihlášky na česko - slovenskou část obdrží zájemce po zaslání prázdné e-mailové zprávy na adresu:<rufisCS-call@mail.vc.cvut.cz>,na mezinárodní část se zájemce může přímo registrovat odesláním prázdné e-mailové zprávy na adresu:<rufis-call@mail.vc.cvut.cz>.
Poznámka: