Forum IV/3 - Fejeton

Puzzle jménem Kalifornie

Z cestovatelského zápisníku

Tichý oceán je hlučný oceán. Navíc dělá mlhu i veliké vlny a také táhne plavce od pevniny pryč na širou vodu. Nemám ho ráda. Berkeley. Toto jméno jsem vyslovovala vždycky s posvátnou úctou a měla jsem představu něčeho mimořádného. Přivítal mne ohromný kampus se studenty snad všech barev a jazyků, co jich na světě je. Přísné starší budovy kombinované s několika výkřiky modernější architektury, to vše ve vzrostlé zeleni, na úpatí zalesněných pahorků. Všemu vévodí nezbytná kampanila, odkud je při západu slunce nádherný pohled na siluetu San Franciska za zálivem.

Poprvé v životě vidím mandloně. Táhnou se od obzoru k obzoru. Pěstitelé dbají přísně na to, aby každá mandlička měla maximální pohodlí a péči proti škůdcům. Však také výsledek pěstitelského snažení společnosti Blue Diamond zcela okouzlil moje chuťové pohárky.

Za pralesem mandloní, nebo spíše přímo v něm je Chico. Menší město s univerzitou, která je součástí systému Californian State University. Univerzita v Chicu je komplex staveb v barvě terakoty s báječnou Meriam Library. Knihovna má v čele Indku malé postavy, ale s velkým smyslem pro humor. Znala Českou republiku, věděla o tom, že máme Karlovu univerzitu, ale 650 let trvání ji připadalo moc. Mimochodem tak velké parkoviště pro jízdní kola, jako má univerzita v Chicu, nemají možná ani Holanďané.

Sacramento je hlavní město státu Kalifornie. Architektonicky mi trošku připomnělo Ostravu - Porubu, kdyby toto sídliště náhle vyrostlo do výšky. Kapitol - v popředí s vodotrysky - je nádherný, kolem je zahrada s parkem, kde se příjemně odpočívá, a pan guvernér je fešák.

Univerzitu ve Stanfordu založili v roce 1885 manželé Jana a Leland Stanfordovi na památku svého jediného syna, který jim zemřel v patnácti letech. Je vystavěna na pozemku bývalého ranče Palo Alto, známého ve své době chovem koní. Proto se dodnes říká ve studentské hantýrce této univerzitě "Ranč" nebo "Farma". V těchto dnech zde začíná školní rok dceři prezidenta Clintona. Určitě se jí tam bude líbit. Univerzitnímu kampusu vévodí věž Hooverova institutu. Stovky smluv, listin a dokumentů zde čekají na zájemce a badatele, aby v nich hledali nový význam a mohli je interpretovat v jiných kontextech, protože otázky míru, války a revolucí budou stále žhavým tématem.

San Diego má známou univerzitu, veliké kongresové středisko a také největší zoologickou zahradu na světě. Prošla jsem ji poctivě skoro celou a málem chytila úžeh. Na shlédnutí pandy veliké čekala ukázněná šňůra lidí téměř hodinu a čtvrt na přístupových cestách, a v plném slunci. Panda byla smutná a určitě jí bylo horko, zdaleka nebyla tak nadšená z pohledu na míjející návštěvníky zoo, jako byli oni po úspěšně odestáté frontě.

Tichý oceán si tiše vířil písek a o lidském hemžení si myslil svoje. Viděl toho už tolik, že jej asi téměř nic nemůže překvapit. Tady na jihu je nějaký vstřícnější. Třeba ho začnu mít ráda.

JUDr. Jiřina Potočná