Forum IV/6

Zahraniční studenti a rasismus

Vražda súdánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho a napadení jeho přítele Abdula Karima loni v listopadu vyvolaly obecné znepokojení a mohutnou vlnu protirasistických demonstrací. Osmnáctiletý skinhead Petr Zborník byl v lednu 1998 obviněn z vraždy spáchané z rasových pohnutek a z ublížení na zdraví. Zatímco vyšetřování případu je u konce, o rasistických projevech v České republice se to říci nedá. Zahraničních studentů z různých fakult jsme se proto zeptali:

Setkali jste se ve svém okolí s projevy rasismu ? Máte s nimi osobní zkušenosti? A je rasismus problémem České republiky?

António José Tomás, 25 let, Angola, (FSV UK - politologie)
V České republice žiji již čtyři roky a zkušeností s rasismem mám dost. Několikrát jsem byl napaden, naposledy v tramvaji, takže nyní čekám, co mi řekne policie. Nechci říci, že Česká republika je rasistická. Skini jsou malá skupina, nemají podporu. Lidé ale nejsou ochotni pomoci jeden druhému. Vláda této země strašně dlouho váhala s postupem proti rasismu, pak se dá těžko něco řešit. Potřebné zákony přitom existují, jen je problém dokázat rasistické pohnutky. Musí se začít už u výchovy dětí, říkat "černoši mi nevadí, ale cikáni ano", to je velká chyba. Všichni lidé jsou stejní.

Studentka, která odmítla sdělit své jméno, 25 let , Kamerun (LF)
Stává se mi, že se lidé na mě dívají a pak slyším smích nebo mají nějaké poznámky. Ale nemyslím si, že jde o velký problém, rasismus existuje všude. I u nás by se smáli, kdyby vás viděli.

Yaya Bangoura, 25 let, Guinea, (FSV UK - mezinárodní vztahy)
S rasismem se setkávám každý den. Stačí, aby mě někteří lidé viděli a hned mi nadávají a dělají různé narážky. Ale rasismus je všude na světě. Problémem je závist: lidé se mají špatně, nemají peníze a vyčítají cizincům, že se mají lépe.

Erika Krouzská, 23 let, Japonsko (FF UK)
Dost záleží na tom co si člověk pod pojmem rasismus představí. Mé osobní zkušenosti hovoří jasně - v České republice to není tak strašné, jak se v poslední době píše. Pochopitelně, když jdu po ulici a proti mně se řítí skupina skinheadů, raději přejdu na druhý chodník.

Richard Goslin, 24 let, USA (FF UK)
Myslím, že rasismus je hrozná věc. V České republice ho vnímám jako velký problém. Zaráží mě například jakým způsobem se hovoří o Romech mezi mladými lidmi, které považuji za inteligentní.

Henry Trahan, 26 let, USA (FF UK)
Já tady rasismus necítím. Vím, že máte problémy se vztahem s Romy, ale nedomnívám se, že by se dalo hovořit o nějakém extrémním rasismu ve společnosti. Pocházím z Texasu a tam je nenávist vůči černochům a Mexikáncům daleko horší.

Sallie Lynch, 20 let, USA (FF UK)
Sama na sobě rasistické projevy nepociťuji. Na druhou stranu tady mám řadu kamarádů mezi černochy a musí říci, že k těm se tady lidé chovají hrozně. Někteří je evidentně považují za něco méněcenného - například jim automaticky tykají.

Matěj Bartošek, Štěpán Filípek
studenti FSV UK