Forum IV/8-9

S KARTAMI DO SVĚTA

Cestujete do zahraničí? Na studijní pobyty, do mezinárodních táborů dobrovolné práce nebo jen tak, za poznáním jako turisté? Pak jistě víte, že přechod k bezhotovostnímu placení prostřednictvím plastikových karet je celosvětovým trendem a stává se i u nás součástí moderního životního stylu. Většina mezinárodních autopůjčoven neposkytuje své služby, pokud zájemce nepředloží platební kartu. To se týká i mnohých hotelů, kde zákazník v případě platby v hotovosti působí podezřele a hotel často žádá v tomto případě platbu předem. Karty nabízejí klientům také možnost využívání mnohých doplňkových služeb, jako jsou například pojištění, slevy, telefonní služby aj.

NOVINKA: VISA ELECTRON STUDENT

Česká spořitelna rozšířila koncem roku 1997 nabídku úvěrových karet. Novinkou je mezinárodní kreditní karta VISA Electron Student připravená speciálně pro studenty vysokých škol.

Tato karta je určena k mezinárodnímu použití pro výběr hotovosti z on-line bankomatů a bezhotovostnímu placení zboží a služeb u obchodníků vybavených elektronickým platebním terminálem. Její vydání je vázáno na ručitelský závazek jednoho z rodičů studenta, případně jiné osoby, a splnění podmínky, že žadatel nebo ručitel musí mít u spořitelny založen účet. Na základě žádosti a individuálního ohodnocení bonity žadatele (ručitele) je stanovena výše poskytovaného krátkodobého úvěrového limitu (max. do 20000 korun), kterou může prostřednictvím karty čerpat. K úhradě jednotlivých transakcí dochází vždy po měsíčním vyúčtování, kdy je držitel karty vyzván ke splacení minimální splátky (10% z čerpaného úvěrového limitu). Prostřednictvím karty lze čerpat finanční prostředky do výše aktuálního stavu - disponibilního zůstatku úvěrového limitu na kartovém účtu.

Karta má platnost 1 rok, její cena je v současné době 250 korun. Navíc držitel platné karty VISA Electron Student získá bezplatné cestovní pojištění v zemích Evropy a dále v Izraeli, Egyptě, Maroku, Tunisku a Turecku.


EURO<26 A SPF

Co je EURO<26?

Karta mládeže, která svému majiteli zajistí slevy a výhody v České republice (700 slev) a v Evropě (200000 slev) v oblasti dopravy, kultury, sportu, obchodu, vzdělávání a ubytování. V každé zemi vydává tamní kancelář Karty mládeže průvodce s informacemi o možnostech využití karty. Například ve Španělsku existuje systém slev v 17 autonomních oblastech a celkově dosahuje počtu 50000. Mezi nejvýhodnější patří 20% sleva na železnici (RENFE a FEVE) v tzv. "modrých dnech" (dvě třetiny roku). Lodní společnost Transmediterránea poskytuje 20% slevu na všech svých trasách (mimo Algeciras - Tanger), na Kanárských ostrovech je to dokonce 35%. V kinech, divadlech a galeriích se slevy pohybují kolem 25-50%. Lákavé jsou slevy ve sportovních střediscích, např. na lyžařských vlecích v Andalusii, Aragonii nebo Baskicku.

O slevách v jednotlivých zemích se mohou zájemci více dovědět v Informačním centru mládeže (tel. 02/24219022).

Co je SPF?

Spořitelní penzijní fond s největší nabídkou pro mladé lidi. Státní příspěvek a výnosy fondu dělají z penzijního připojištění nejvýhodnější formu spoření i pro studenty vysokých škol. Přitom se měsíčně nejedná o závratné částky. Například při měsíční úložce 200 korun můžete uspořit za třicet let 70000 korun, avšak společně se státním příspěvkem a podíly na zisku fondu bude na vašem účtu přibližně půl milionu.

Pro mladé lidi od 18 do 27 let Spořitelní penzijní fond připravil tzv. Jubilejní prémii ve výši 600 korun. Tuto prémii společně se smlouvou o penzijním připojištění u SPF vám může darovat někdo z blízkých třeba k narozeninám, promoci nebo také bez udání důvodů. Jubilejní prémie ve výši 600 korun je zároveň předplatným na penzijní připojištění se státním příspěvkem na dobu prvních tří měsíců. Po jejich vyčerpání se můžete dohodnout s rodiči nebo prarodiči - právě oni vám po dobu studia mohou příspěvky platit.

A nakonec, jestliže chcete vzít svůj osud do vlastních rukou, tento dárek si můžete dát každý sám. Kromě prémie získáte další výhody od SPF: bezplatné životní pojištění, možnost založení finančně zajímavého Spořitelního penzijního účtu, výhodný prodej cenných papírů ve prospěch penzijního připojištění. Pokud využijete výše uvedené nabídky České spořitelny (pořídíte si kartu VISA Electron Student) i Spořitelního penzijního fondu (uzavřete smlouvu o penzijním připojištění u SPF) získáte pro první rok KARTU EURO<26 OD SPF ZDARMA. Navíc Vám Česká spořitelna poskytne 10% trvalou slevu z ceny karty VISA Electron Student.

Podrobné informace zájemcům sdělí pracovníci v každé pobočce České spořitelny nebo v Informačním a poradenském středisku SPF, tel. 02/21516308-9, najdete je také na stránkách Internetu: http://www.finance.cz/prezent/spf