Forum V/3 - Studentské forum

Na Univerzitě Karlově je řada vynikajících studentů, kteří v různých oborech dosáhli výjimečných výsledků (olympijští vítězové, vítězové celoevropských a celosvětových soutěží v programování, právních disciplínách, matematice a fyzice, medicíně, přírodovědě). Někteří studenti UK se projevili i jako dobří žurnalisté. Na některé z nich se Forum obrátilo, aby svůj talent věnovali i časopisu své alma mater. Od tohoto čísla je osud rubriky Studentské forum v jejich rukou.


Pražský model pokračuje

Počátkem nového akademického roku pokračuje i vzdělávací činnost nevládní neziskové organizace - České asociace pro rozvoj mezinárodní spolupráce (ČARMS). Nejrozsáhlejší vzdělávací program této organizace nese název Pražský model Spojených národů (Prague Model United Nations), který simuluje práci OSN. Je určen studentům středních škol, ale na jeho organizaci se významně podílejí vysokoškolští studenti, především z Fakulty sociálních věd UK a Filozofické fakulty UK. V dohledné době by se, díky profesionálním pracovníkům z Ministerstva zahraničí ČR, AV ČR a některých dalších institucí, měl tento program stát zajímavějším, přínosnějším a efektivnějším.

I v tomto akademické roce budou pokračovat setkání studentů s významnými osobnosti politického a veřejného života. Česká asociace pro rozvoj mezinárodní spolupráce je pořádá na FSV UK a zve ke spolupráci i k účasti na akcích všechny studenty UK.

(jak)

Kontakt:
marian@mailbox.fsv.cuni.cz nebo tel.:02/24252308 (Luboš Veselý)

Téma

Bára je zkrátka Bára

Bydlí ve Středoklukách poblíž Kladna a je jí dvaadvacet. Po třech letech studia jednooborové bohemistiky na FF UK přestoupila na studium oboru divadelní věda. O změně uvažovala už delší dobu, a kdo Báru zná, vůbec se nediví. Barča totiž kromě povídek píše hlavně dramata a dramátka, sem tam se blýskne jako komparsistka v nějaké televizní inscenaci a v posledních době hraje v dramatickém souboru.

Čím začneme, Báro? Co třeba tvými literárními úspěchy?
Největším úspěchem pro mě byla nominace na cenu Nadace Alfréda Radoka za rok 1996. Moje hra Sebastián sen se tam dostala mezi deset nejlepších, ale nakonec zůstala neoceněná. Já jsem takový ten neoceněný-nedoceněný autor...dobře, tak vážně. Je to soutěž o nejlepší původní novou českou nebo slovenskou hru, tedy ne o inscenaci, ale text hry. O pracích rozhodují kritici a dramatici. Jinak ještě rok předtím jsem se účastnila Hlavnice A. C. Nora, to je zase soutěž zaměřená na prózu. Mezi deset nejlepších prací se dostala moje povídka Zpověď Veroniky Proškové. No, abych to s těmi úspěchy nepřeháněla... Kromě toho spoluvytvářím časopis Akademický sklep, který vydáváme se spolužačkami na Filozofické fakultě.

O tvé aktivitě svědčí i to, že si najdeš čas i na hraní v divadle a ve filmu...
Hraní...ve filmu je to fakt jen "křoví", třeba v Prima sezóně, ale to bylo ještě na gymplu. Naposled to byl seriál Život na zámku, opět křoví. Párkrát se už našla i epizodní rolička, kde jsem pronesla třeba i celou větu! Například v pohádce Stříbrňák a ryšavec. Jinak film je dobrá příležitost k setkávání se s lidmi, práce v komparsu je pro mě inspirativní. Divadlo, to je něco jiného. Náš soubor je zaměřený na dramatickou výchovu, hrajeme hlavně pro děti. Měli jsme i vystoupení pro děti mentálně postižené. Ale samozřejmě máme i vystoupení pro dospělé, hrajeme improvizované etudy. Relativně nejúspěšnější byly Člověčiny.

A píšeš také pro váš soubor?
Tam je to takové kolektivní. Většinou je za etudou jedna silnější autorská osobnost, někdy jsem to já, jindy někdo jiný... A leckdy se stane, že někdo dostane dobrý nápad a ten se pak rozvine, že z toho vznikne kolektivní tvůrčí mozaika.

Simona Racková
FF UK

BáraBára je zkrátka Bára Červenková.
Foto: Archiv BČ


Báseň
 
Město je prázdná mísa
ve středu mezi tvými talíři
zdobená jantarem neklidným
 
sedíš na židli je večer
můžeš tajit několik málo slov
v rozestlaném obzoru
 
vzpomínáš
ručičky hodinek si nebyly jisty
na kterou stranu začít padat
 
oslík se třese
a neunese
noc.

Tomáš Navrátil


Tomáš Navrátil (1977) je studentem 3. ročníku bohemistiky na FF UK

Galerie

FOTO: Matěj Stránský


Matěj Stránský (1979) studuje 2. ročník žurnalistiky na FSV UK

O cenu Akademie

Dnes hodnotíme: Bufety UK
MístoFFRUKFTVSPF
Ceny *** *** ** ****
Obsluha ***** **** * ****
Kultura stolování *** *** ** *****
bodování: * špatný - ***** vynikající
Příště: toalety UK

Pranýř

Je mi opravdu líto, že musím zklamat všechny, kteří se už těšili na nějaké pranýřování. Toho si užijete až odpříště - na pranýři se ocitnou veškeré nepravosti, které nás, studenty, štvou. V rubrice Téma se objeví příběhy našich zvlášť nadaných kolegů - studentů z Univerzity Karlovy. Ve spodní části stránky představíme budoucí možné budoucí slavné spisovatele, básníky, malíře a fotografy. V soutěži O cenu Akademie budeme v průběhu roku hodnotit jednotlivá univerzitní zařízení. Doufám, že si z toho potrefení vezmou alespoň nějaké ponaučení. Pochopili jste? Těším se, že se ke členům redakce Studentského fóra přidáte. Scházíme se jednou za měsíc, vždy poslední úterý v 17.00 hodin v budově rektorátu naší univerzity, v Karolinu, ve 3. patře, v místnosti č. 309. Nestyďte se za své názory nebo tvůrčí pokusy a přineste nám je! Dejte nám vědět o zajímavých lidech nebo problémech, které vás trápí. Jestli to neuděláte, budu na tomto místě pranýřovat studentskou pasivitu, na to vemte jed. Jinak jsem ale docela hodný člověk. Baže, snad se o tom sami přesvědčíte.

Natálie Nerandžičová
FF UK


Stránku připravují studenti Univerzity Karlovy: Natálie Nerandžičová (FF), Bára Fišerová (FSV), Simona Racková (FF).
Logo: Alena Nováková (PedF).
Redakční porada: vždy každé poslední úterý v měsíci v 17.00 hodin v místnosti Karolina, III. poschodí, č. dv. 309, Ovocný trh 5, Praha 1.
Kontakt: FORUM, Ovocný trh 5, Praha 1, tel.: 24491619, 24491348; fax: 24491309; e-mail: forum@cuni.cz.