Majáles mají v českých zemích dlouhou tradici, která ovšem byla za dob minulých násilně přerušena. Novodobé oslavy, pokud nepočítáme tu spontánní v roce 1990, se konají letos potřetí. Kvůli různým třenicím radikálních skupin přesunuli organizátoři studentskou veselici na 8. května 1999. Akce samotná má prý demonstrovat jistou jednotu pražských studujících, která ovšem jinak není patrná. Příští rok se chce majáles stát jednou z kulturních akcí festivalu Praha - Evropské město kultury roku 2000. Pokud vše dobře dopadne, měla by se pražská studentská tradice postupně stát mezinárodní událostí.
Hlásili sobotních jedenadvacet a slunce. V jednu hodinu jsem na Palachově náměstí už proklínala svou víru ve vědecké předvídání počasí. V devět večer nebyly mé sandálky suché a ani krásné. Zato vlasy a brýle jsem měla umyté pražským májovým deštíkem.
Dvanáctileté mažoretky pochodují v čele průvodu Kaprovou ulicí na Staroměstské náměstí, dechová kapela mladičkých muzikantů vyhrává řízně. Prší, a kandidáti si na svých autech a povozech získávají přízeň svými hesly (atmosféru majáles zachycují snímky). Skupina italských baťůžkářů fotografuje jako o život. Policie hlídá, aby nějaký bláznivý řidič nerozjel veselící se studenty na padrť a z jarní soboty nebyla krvavá...
Komu patří Střelák?Střelecký ostrov. Téměř zakopnu o kameramana České televize, ze zpravodajství. Tak to se asi květnovým volbám přikládá velká důležitost. Myslela jsem, že akci organizátoři přesunuli na 8. května kvůli ohlášenému shromáždění skinů a anarchistů. Skini nepřišli, zato množství punkově upravených hlav s cedulemi o boji proti fašismu nenechávalo nikoho na pochybách. Oslovila jsem jednoho zrzka s čírem: "Já jsem přišel na majáles, jsem pankáč, ale hlásím se k anarchistům." A pak ještě vysvětlil, že Střelecký ostrov přece vždycky patřil jim... Policie naštěstí zasahovat nemusela, byl klid a lid obecný studentský naslouchal slovům divadelním, zpěvným (výborná byla cimbálovka Alom), popíjel tekutý chléb i čaj z Dobré čajovny.
Představení kandidátů na královský titul se odehrávalo za bouřlivého skandování diváků. Tatíček Havlíček vyhlásil návrat starých dobrých časů, kdy francouzština byla jazykem obchodním, přítel Beneš slíbil vydání speciálního Benešova sekretu. Jitka Krchová z Teplic vyhlásila svůj volební program: "Muži na hrad, ale jedině včele s ženou." S kandidátem Marvinem kandidoval celý stínový kabinet. Získal si přízeň studentstva celkovou antikoncepcí - tak třeba v heslu "Důsledným dopíjením piva za úsporu ječmene" ukázal svou šetrnost. David Dvořáček nastoupil s láhví vína a krabicí s nápisem Démon alkohol. Mafiánský kandidát a la jižní Amerika prohlásil: "Neříkám tak, ani tak, ale na má slova stejně dojde." A slibovat prý nic nebude.
Čaj se skořicíMokro, bláto, pivo, dívky ve zvonech a s květinou za uchem, igelity, muži s dlouhými vlasy v džínách a kožených bundách, studenti i nestudenti všech barev pleti - takový malý český Woodstock. Ivan Hlas a Navi Papaya zfanatizovali dav, že někteří i bosky v blátě křepčili. Ve tři čtvrti na osm konečně přichází ona chvíle - korunovace. Vítězí Marvin. Na Střeleckém ostrově už nebylo příliš vidět, jen bílé kelímky zářily do tmy. V dešti, plném lásky májových párů, končí letošní Majáles. Jaký bude ten na prahu tisíciletí?