Poe hostem Karolina

Edgaru Allanu Poeovi (1809 - 1849), americkému romantickému básníkovi, prozaikovi, literárnímu kritikovi a esejistovi se během jeho krátkého života podařilo vytvořit řadu děl, která vzrušovala a dodnes vzrušují mysl mnoha čtenářů (od vzniku vizuálních médií i statisíců vděčných diváků). Jasným důkazem se stal i festival "Edgar Allan Poe - Ilustrace zmučené mysli". Jeho součástí byla výstava v Karolinu od 8. srpna do 30. října 1999. Návštěvníci výstavy mohli spatřit vzácná první vydání Poeových knih a několik originálních rukopisů, dochované spisovatelovy osobní věci, kolekci děl českých malířů a grafiků inspirovanou Poeovým dílem a americké, francouzské a italské plakáty zfilmovaných Poeových hororů. V rámci festivalu se uskutečnily také nejrůznější kulturní programy, například divadelní one-man show Američana Davida Keltze v Divadle Lávka. Podle organizátorů se stejná akce bude konat i v příštím roce. Její součástí se stanou i studentské soutěže - o nejlepší výtvarné dílo inspirované Poem a soutěž překladatelská.

Text a foto Forum: Karel Janků

Součástí lákavé reklamy k návštěvě výstavy o E. A. Poeovi je i tento poutač

Zahradní slavnost v Lužanech

Nadaní Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových uspořádalo v polovině září (13. září 1999) Zahradní slavnost na počest Josefa Hlávky. Významný český architekt si ve své závěti přál, aby se v některé dny - Hlávkův úmrtní den a Mariánský svátek - scházeli blízcí přátelé na jeho zámku v Lužanech u Přeštic. Kolem stovky pracovníků správní rady a Nadání, hostů, předválečných "Hlávkařů", stipendistů a členů Fan klubu J. Hlávky se vydalo na trať Plzeň - Lužany v unikátním historickém vlaku z roku 1898. Záhy po příjezdu vlaku na lužanské nádraží byla v zámecké kapli sloužena mše k uctění památky Josefa Hlávky. Odpolední program pokračoval přednáškou doc. Marie Benešové z ČVUT, která se ve svém vystoupení zaměřila na význam osobnosti J. Hlávky jako architekta. Slavnost probíhala na zámku, v parku a v zahradě lužanského zámku, kam se mezi hosty dostavil také pan vrchní stavební rada Josef Hlávka (zpodobnil jej Pavel Ries, o uměleckou masku se postaral Jiří Budín, kostým zapůjčily Ateliéry Barrandov).

(mich)

Na odpoledním čaji v zámeckém parku - zprava: spisovatelka Zdenka Psůtková, autorka hry o Z. Hlávkové, architekt Josef Hlávka a doc. Marie Benešová
Foto pro Forum: Archiv RUK

Kontakt:
Nadace Nadání J., M. a Z. Hlávkových
Praha 1, Vodičkova 17
tel.: 24947691, 24948790

Český příběh podruhé

Výstavu českých karikaturních kreseb s názvem Český příběh 1918 - 1938, instalovanou během prázdnin v pražské Galerii Hollar, připravili studenti a pedagogové katedry masové komunikace a Centra mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v rámci semináře vedeného Mgr. Martinem Sekerou. Výstava představuje osobnosti a důležité události z období první republiky, jak je na stránkách novin a časopisů zachytili tehdejší kreslíři a navazuje na podobnou expozici, která se konala v loňském roce pod názvem Český příběh 1848 až 1918 (a byla také připravena studenty FSV UK). Podklady pro letošní výstavu vyhledali studenti v archivu Národní knihovny a v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. Celkem shromáždili asi 3500 karikatur ze 24 tehdejších časopisů a deníků.

(jak)