Stalo se...
- Od začátku listopadu 1999 vyučuje tibetštinu (pro začátečníky a pokročilé i základy budhistické filozofie a logiky) na Ústavu Dálného východu FF UK Tenzin Dhargue, jehož pozvání se mohlo uskutečnit díky grantu Nadace Dagmar Havlové. T. Dhargue pochází z tibetské komunity v Indii. Jde o první dlouhodobý pobyt tibetského lektora v naší zemi.
- Provoz budovy Fyzikálního ústavu Matematicko-fyzikální fakulty UK (Ke Karlovu, Praha 2) byl zahájen v lednu 1908 slavnostní přednáškou. Tuto událost ve Fyzikálním ústavu MFF UK připomělo 5. ledna 2000 slavnostní veřejné zasedání vědecké rady fakulty spojené s odbornou přednáškou ve Strouhalově posluchárně.
- Dne 25. ledna 2000 zahájila svá jednání na Přírodovědecké fakultě UK dvoudenní konference nazvaná Hledání odpovědí na výzvy současného světa. Na tomto setkání hodnotili odborníci z České republiky především flexibilitu vzdělávacího systému. Hlavní zřetel byl kladen na problematiku životního prostředí. Část programu byla také věnována současným trendům sektorové politiky v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie. S postupem přípravných prací v této oblasti seznámil účastníky konference prof. Bedřich Moldan, ředitel Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí a hlavní vyjednavač u Evropské komise pro otázky životního prostředí.
- Dne 27. ledna 2000 převzaly ve Velké aule Karolina dekrety více než čtyři desítky nových docentů Univerzity Karlovy, které přivítal prorektor UK pro vědu prof. P. Klener. Rektor UK prof. K. Malý ve svém projevu uvedl, že od roku 1994 z titulu své funkce jmenoval 461 docentů a 175 profesorů. Podle slov prof. Malého je úroveň školy zejména dána kvalitou učitelského sboru, a ta je neustále ohrožována malými státními dotacemi a nízkými platy učitelů, přesto UK se může pochlunit celou řadu úspěchů. Rektor dále poukázal, že příští osudy univerzitních oborů budou také záviset na invenci, talentu a obětavosti noých docentů.
- V posledním dni svého působení v děkanské funkci 31. ledna 2000 se doc. M. Bojar spolu se členy odstupujícího vedení 2. LF UK rozhodl pozvat novináře na neformální setkání. Hlavním důvodem bylo bilancování uplynulých třech let v dějinách 2. LF a snaha protivit se běžnému zvyku šíření pouze "špatných a poplašných zpráv." Hovořilo se o možnostech, které fakultě přinášejí studenti-samoplátci, o přestěhování do modrého pavilónu, počítačovém vybavení, grantové činnosti i o tom, proč v ČR nehrozí konec mediků ani kolaps lékařských fakult.
- Třetí setkání z cyklu večerů věnovaným aktuálním profesním, politickým a společenkým problémům "Večery s Faustem" uspořádal dne 4. února 2000 Akademický klub 1. LF UK ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze. Pořad na téma Drogy a česká společnost moderoval MUDr. M. Sojka, hosty večera byli JUDr. Jiří Komorous, PhDr. I. Douda a MUDr. J. Presl.
- V sobotu 5. února 2000 převzal v Praze titul Rytíř českého lékařského stavu za rok 1999 dlouholetý přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. Bohuslav Niederle (v čele motolské chirurgie stál v letech 1945 - 1975). Medaili se zobrazenou svatováclavskou helmou a hadem vinoucím se kolem meče mu během slavnostního aktu v Nové galerii Pražského hradu předal prezident České lékařské komory David Rath. Blahopřejný dopis zaslal novému rytíři i rektor UK.
- Plaketu Alice Masarykové převzali 11. února 2000 herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marta Kubišová a herečka Táňa Fischerová. Katedra sociální práce UK tak ocenila jejich činnost v sociální oblasti a pomoc při pořádání adventních koncertů.
- Slavnostní inaugurace rektora UK prof. I. Wilhelma proběhla ve Velké aule Karolina ve čtvrtek 17. února 2000 za účasti politických, společenských a akademických osobností. Po projevech Mgr. E. Zemana, odstupujícího rektora prof. K. Malého, odstupujícího předsedy AS UK prof. J. Bednáře vystoupil s inaugurační přednáškou Fyzika ve 20. století prof. I. Wilhelm. O den později, 18. února, se konala tisková konference za účasti rektora UK. Kolegium rektora bude médiím představeno na tradiční konferenci v dubnu 2000.
- Každoročně uděluje Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových (spolu s Nadáním Českého literárního fondu) Literární cenu Josefa Hlávky pro nejlepší publikace v oblasti vědecké literatury. Výbor sekce pro vědeckou a odbornou literaturu se sešel 22. února 2000 a konstatoval, že mu bylo doručeno k posouzení 51 návrhů. O měsíc dříve rozhodlo kolegium rektora UK na svém zasedání, že z předložených 15 návrhů budou do soutěže dále postoupeny tyto tři návrhy: společenské vědy bude reprezentovat monogragfie Mikroekonomie sounáležitosti se společenstvím - prof. RNDr. Jiří Hlaváček, CSc. (FSV UK), přírodní vědy dílo autorů prof. RNDr. Václava Dupače, DrSc. a prof. RNDr. Marie Huškové, DrSc. (oba z MFF UK), Pravděpodobnost a matematická statistika a lékařské vědy - dílo prof. MUDr. Pavla Klenera, DrSc. (1. LF UK) Vnitřní lékařství. Ceny za monografie za původní vědeckou monografii vydanou v ČR v předchozím kalendářním roce budou předány v červnu v prostorách Karolina.
Stane se...
- Dne 6. března 2000 se ve Velké aule Karolina v 16 hodin uskuteční slavnostní zasedání k 150. výročí narození T. G. Masaryka, prvního prezidenta ČSR a profesora Univerzity Karlovy.
- Fakulta strojní ČVUT a Centrum pro studium vysokého školství uspořádá ve dnech 16. - 17. března 2000 v hotelu Krystal, ul. J. Martího 2, Praha 6 mezinárodní konferenci na téma Marketing vysokých škol.
- Prvním laureátem Fingerlandovy ceny udělovanou Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové za nejlepší práci z morfologických oborů publikovanou mladým autorem v roce 1999 se stal MUDr. A. Ryška, odborný asistent Fingerlandova ústavu patologie LF a FN v Hradci Králové. Cenu převezme na zasedání vědecké rady LF UK dne 21. března 2000.
- Také v roce 2000 pořádá pravidelně každý Centrum pro teoretická studia, Husova ulice 4, Praha 1, v posluchárně v 3. patře) své transdisciplinární semináře, které jsou přístupné studentům. Pozor, kapacita seminární místnosti je omezena! Tak například, dne 13. ledna 2000 probíhal velice zajímavý seminář, který vedl dr. Miroslav Petříček na téma Eco-logická přednáška. Dne 23. března 2000 se v Centru pro teoretická studia objeví další host: Calvin O. Schrag (Dept. of Philosophy, Purdue University, USA) s tématem: The Gift as a Philosophical and Teological Issue.
Další informace - http://www.cts.cuni.cz
- V polovině měsíce února 2000 vyšel anglický výběr univerzitního časopisu Forum (z čísel 1 - 6/1999). Je určen především pro zahraniční partnery UK. Distribuce na fakulty a součásti UK je běžnou záležitostí, malou redakční remitendu v případě potřeby naleznete přímo v redakci Forum. Ty čtenáře, kteří postrádají pravidelnou přílohu Forum vědy, potěšíme v příštím čísle (vyjde 28. března 2000).
- Ve dnech 8. a 9. dubna 2000 proběhnou ve všech prostorách Karolina tradiční Dny otevřených dveří. Historický komplex budov Univerzity Karlovy je po Pražském hradě naší nejvýznamější památkou. Zájem o reprezentační sály Karolina dokumentují čísla návštěvníků - pohybující se každoročně za oba víkendové dny mezi pěti až sedmi tisíci. Letos bude trasa přístupná od 10 do 17 hodin. Pražané i další obdivovatelé památek budou mocu navštívit i nově otevřenou (a rozšířenou) stálou expozici o vývoji Univerzity Karlovy novou výstavu Příběh města.
- FTVS UK v Praze nabízí v období od 1. srpna do 19. září 2000 rekreační a sportovní pobyty v horské boudě Na Muldě v Peci pod Sněžkou. Ubytování ve 2 - 4 lůžkových pokojích.
- Cena: plná penze dospělí 366 Kč, děti do 10 let 329,40 Kč, polopenze dospělí 329,40 Kč, děti do 10 let 280,60 Kč.
Přihlášky posílejte na adresu: provozní oddělení FTVS UK v Praze, José Martího 31, 162 52 Praha 6. Tel: 02/364557, 02/20172231
