Stalo se
- Ecole des hautes etudes en sciences sociales, francouzský Ústav pro výzkum ve společenských vědách a FF UK uspořádaly ve dnech 6. března, 20. března a 3. dubna 2000 v rámci cyklu "Úvahy nad 20. stoletím: problém a výzva pro společenské vědy (historie-antropologie-sociologie)" přednášky Ch. Prochassona - Francouzští intelektuálové: společenská kategorie 20. století, H. Le Brase - Kafka a rodina a M.-A Hermitteho - Případ bioetiky.
- Asociace pro mezinárodní otázky uspořádala během letošního března na Fakultě sociálních věd UK několik diskuzích večerů - 16. března 2000 na téma Chile po volbách, 20. března
bylo tématem Postavení Tibetu v současné Číně, 21. března se diskutovalo na téma Indie a její místo v Asii a 23. března se přítomní zabývali problematikou Běloruské státnosti ve 20. století. Více informací na www.amo.cz
- Děkan 1. LF UK doc. MUDr.
Š. Svačina a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK doc. MUDr. M. Grim zahájili 20. března 2000 vernisáž výstavy prof. MUDr. Jana Evangelisty Jiráska z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí, "Embryo". Výstava trvala do 31. 3. 2000.
- Pravidelné diskusní Křeslo pro Fausta přivítalo 21. března 2000 v Akademickém klubu 1. LF ve Faustově domě prof. MUDr. Soňu Nevšímalovou, přednostku neurologické kliniky 1. LF UK Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice. Hovořilo se na téma neurologii na prahu nového století, neurofyziologii spánku. Zajímavým tématem byla i otázka, jak má jednat a vypadat neurolog u lůžka pacienta, zejména dětského.
- V recepčních prostorách Karolina proběhla 29. března 2000 za přítomnosti prof. P. Klenera, prorektora UK
pro vědu a Dr. J. Jirsy, ředitele Nakladatelství Karolinum prezentace nových knih univerzitního nakladatelství (více v příštím čísle).
- ELSA - Spolek českých právníků - uspořádala 30. března 2000 přednášku velvyslance republiky Slovinsko Dr. Damjana Prelovseka na téma Postavení Slovinska ve střední Evropě.
- Hamburský lékařský orchestr pod řízením Anne Stellbrinkové vystoupil v Karolinu 30. března 2000.
Koncert ze skladeb G. F. Händela, F. A. Rosettiho,
J. N. Hummela a W. A. Mozarta pořádala pod záštitou děkana prof. MUDr. M. Anděla 3. LF UK. Hamburges Ärzteorchester
je amatérským orchestrem a jeho členy jsou převážně lékaři
nebo jejich rodinní příslušníci.
- Dne 30. března 2000 uspořádali studenti katedry kulturologie FF UK komponovaný program s názvem Kurdové
a Kurdistán. V rámci večera byly předneseny příspěvky
o historii a současnosti Kurdů (Petr Kubálek, student FF UK), "Jak se žije v iráckém Kurdistánu "(Marie Matušková, starostka obce Višňová) a "Halabdža: Smutné výročí" (Mariwan Madžd, student 1.LF UK). Přednášky byly doplněny promítáním diapozitivů, ukázkami kurdských krojů a hudby. Na závěrse rozvinula diskuze.
- Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK uspořádal 6. studentský seminář k dějinám ženského emancipačního hnutí na téma Domácnost nebo svět? Na semináři, který se konal 31. března 2000, byla představena nově vydaná monografie Sulamit und Margarethe, jejíž autorkou je děkanka Freie Universität v Berlíně.
- U příležitosti konání X. valné hromady Spolku absolventů
a přátel Univerzity Karlovy 4. dubna 2000 se konal ve Velké aule Karolina koncert komorních souborů Karlovarského symfonického orchestru. (O valné hromadě více v příloze SAP UK v příštím čísle.)
- Asociace pro mezinárodní otázky uspořádala 4. a 5 dubna 2000 na FSV UK, v Opletalově ulici v Praze 1, minisérii diskuzí na téma Mezinárodní společenství a Kosovo. Vystoupili v nich Jiří Dienstbier, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii,
Veton Surroi, vydavatel nejrozšířenějšího albánského deníku v Kosovu Koha Ditore, a Šimon Pánek, zástupce Společnosti člověk v tísni při ČT.
- Za účasti děkana 1. LF UK doc. MUDr. Š. Svačiny byly
5. dubna 2000 slavnostě otevřeny zrekonstruované prostory knihovny Ústavu vědeckých informací 1. LF UK a zahájen její provoz. Sponzorem rekonstrukce byla fima PRECIZ Praha.
- Deset let společenské transformace v české a Slovenské republice bylo téma tiskové konference, kterou pořádaly
Sociologický ústav AV ČR a Tiskový odbor KAV ČR. Mezi sociology, kteří referovali o rozsáhlém reprezentativním šetření současného stavu společnosti (šetření proběhlo v posledním čtvrtletí 1999 a zúčastnilo se ho 4744 respondentů), byli i dva vědeckopedagogičtí pracovníci Univerzity Karlovy - PhDr. J. Dufková, CSc. a PhDr. P. Kuchěř CSc. z Filozofické fakulty.
- Camerata academica Prešov (Komorní orchestr Prešovské univerzity, Kroužek historických tanců, Smíšený sbor UK v Praze - PedF, Collegium paedagogicum (Komorní smyčcový orchestr UK v Praze - PedF se představily 10. dubna 2000
ve Velké aule Karolina při koncertu studentských souborů. Ten ve spolupráci s Cognos Praha, s. r. o.,
String Consulting pod patronací Slovenského inštitútu v Praze a Generálního konzulátu ČR v Košicích, a v rámci česko-slovenského projektu UK a PU Most ke spolupráci 2000 uspořádala katedra hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
- Česká biblická společnost, Centrum biblických studií UK
a AV ČR, Česká biskupská konference, Česká křesťanská akademie, Ekumenická rada církví v ČR, ETF UK, HTF UK
a KTF UK zahájily 13. dubna 2000 projekt Ručně psaná bible slavností, která se konala ve Velké aule Karolina. Tímto projektem chtějí v jubilejním roce 2000 věřící upozornit na aktuálnost obsahu a zvěsti Bible, vyjádřit touhu po jednotě křesťanů a podpořit stavbu Domu Bible v Praze. Slavnosti se zúčastnil rektor UK prof. I. Wilhelm. Na programu byla odborná vystoupení teologů a přestavitelů církví v ČR vážící se k bibli a jejímu významu pro dnešek. Slavnost moderoval prof. PhDr. et ThDr. Tomáš Halík.
(Více v příštím čísle). Kontakt: www.biblenet.cz
Stane se
- Vernisáž výstavy obrazů MUDr. Jaroslava Volfa se v Galerii na mostě v Hradci Králové uskutečnila 25. dubna. Výstavu, která končí 20. května, nahradí 22. května XXIV. výstava prací zaměstnanců a studentů FaF v Hradci Králové a XVII. výstava prací jejich dětí. Potrvá do 17. června 2000.
- Ecole des hautes etudes en sciences sociales, francouzský Ústav pro výzkum ve společenských vědách a FF UK uspořádají v rámci cyklu Úvahy nad 20. stoletím: problém a výzva pro společenské vědy (historie-antropologie-sociologie) 15. května 2000 diskuzní kulatý stůl. Koná se v budově FF UK, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, v 1. patře v místnosti č. 4.
- Ve dnech 17.- 22. září 2000 proběhne v Praze Mezinárodní týden týnských varhan (Dies internationale Pragenses organi Tyenensis - DIPOT). Na programu sympózia k vysvěcení nově zrestaurovaných varhan, postavených v Týnském chrámu J. H. Mundtem v letech 1671 - 1673, jsou přednášky, koncerty a varhanní interpretační kurzy. Na přípravě DIPOTu se vedle Hudební fakulty AMU, Arcibiskupství pražského a Magistrátu hl. města Prahy podílí i Univerzita Karlova. Více na www.svatovaclavske.slavnosti.org.
